Я ж весь вік свій, весь труд тобі дав…

Іван Франко




Завдання
вчителів-словесників – навчити учнів жити Словом. Словом-працею,
словом-справою, словом-піснею, словом-правдою.


На кафедрі філологічного циклу працюють талановиті вчителі; сфера їхньої творчої діяльності досить різноманітна: починаючи від уроків-конкурсів до уроків-зустрічей. 
Щорічно у школі проводять Тижні української мови; Тижні світової літератури. 
Неодноразово проводились літературні вітальні, присвячені творчості Богдана Лепкого, Бориса Грінченка, Василя Стуса, світлій пам’яті юної поетеси Тернопілля Мар’яни Рудакевич. Проводяться щорічно урочистості з нагоди дня народження Т.Г.Шевченка, Лесі Українки, Івана Франка. Творчо, на високому рівні проходять зустрічі з письменниками рідного краю (Борисом Демковим, на жаль, уже покійним, Олегом Германом. Оксаною Жук, Володимиром Барною, Євгеном Безкоровайним, Зеновієм Кіпибідою, Богданою Дерій, Іриною Дем’яновою). Цікаво проходять у гімназії Свята української народної казки, зустрічі із героями казок світу, Свята казок Богдана Лепкого.

А скільки цікавих глядачів збирають в актовому залі Андріївські вечорниці у вечір на 12  грудня, «За двома зайцями», «Снігова королева», «Попелюшка», «Вечора на хуторі поблизу Диканьки», «Хлопчик – зірка», «Сватання на Гончарівці» та ін..

Неодноразово обласним відділом освіти були проведені контрольні роботи з української мови. Аналіз цих робіт свідчить,що вчителі-філологи забезпечують стабільні знання учнів.

На філологічній кафедрі сьогодні працюють вчителі: Гоцко Ліда Степанівна, Даньків Галина Володимирівна, Врублевська Галина Михайлівна, Левицька Лілія Іванівна, Юзва Жанна Андріївна, Бойко Мирослава Петрівна, Молчанова Оксана Ярославівна.

Левицька Лілія Іванівна – вчитель світової літератури І категорії, керівник драматичного гуртка, вчитель української мови та літератури і світової літератури гарно та змістовно проводить виховні заходи, вистави за творчістю відомих українських та зарубіжних письменників, пише власні сценарії, вірші. Неоднарозово була переможцем на районних конкурсах «До Мельпомени», «Від Катерини до Стрітення» та ін.

Гоцко Ліда Степанівна – вчитель української мови і літератури вищої категорії. Активно на уроках української мови і літератури впроваджує інтерактивні методи навчання. Такі різноманітні методи навчання допомагають краще засвоїти навчальний матеріал. Часто проводить уроки-ігри, уроки-конкурси. Із інтерактивних технологій найдієвішими вважає роботу в парах, «мозковий штурм», гру «Мікрофон».

Її учні неодноразово ставали переможцями у різних конкурсах, займали призові місця у І, ІІ та ІІІ етапах олімпіад. На конкурсах читців відзначилися такі учні: Борис Галина, яка отримала ІІ місце у конкурсі читців ІІІ етапу. Неодноразово переможцями у конкурсі читців ІІ, ІІІ етапів були такі учні: Танавська Тетяна, Мацепа Андрій, Монартович Олена, Рушанян Ярина виборола І місце у районному конкурсі на кращий твір «Якби я стала президентом».

Під керівництвом Ліди Степанівни гімназисти із літературно-музичною композицією «Я син народа, що вгору йде», присвяченою 150-річчю з дня народження Франка, виступали у Львові у музеї І.Я. Франка, за що були нагороджені грамотами і творами Каменяра.

Переможцями олімпіади з української мови та літератури ІІ та ІІІ етапів неодноразово були такі учні: Танавська Тетяна, Мостецька Ірина, Квартальна Анастасія, Камінська Тетяна. Осова Мар’яна уже 2 роки поспіль отримувала І місце у ІІ етапі Міжнародного конкурсу ім. П. Яцика, ІІІ місце – у ІІІ етапі цього ж конкурсу. Молчанова Оксана Ярославівна – вчитель української мови і літератури І категорії.

Даньків Галина Володимирівна – вчитель української мови і літератури вищої категорії. Головною метою навчально-виховного процесу вона вважає формування духовно багатої особистості, з глибоким розумінням необхідності не тільки здобути певну суму знань, а й виробити власні переконання, ціннісні орієнтири. Учні повинні перейти від заучування готового теоретичного матеріалу до творчого мислення. В урочний і позаурочний час будує стосунки з гімназистами на основі толерантності, взаємної довіри, теплоти, сердечності, високо цінує самостійність у відповідях (усних чи письмових). На уроках української мови та літератури Даньків Г.В. моделює реальні життєві ситуації, пропонує проблеми для спільного вирішення. Під вдалим керівництвом вчителя гімназисти обговорюють різні ситуації із власного життєвого досвіду. Вчитель у своїй практиці використовує інтерактивні технології навчання для того, щоб сприяти активному навчанню учнів, щоб гімназисти не просто запам’ятовували пройдений матеріал, а досліджували, творили. На уроках літератури пропонує скласти казку, загадку, придумати власну кінцівку прочитаного оповідання. Даньків Г.В. намагається проводити уроки так, щоб навчання відбувалося шляхом взаємодії всіх, хто навчається, тобто своєрідне співнавчання. На уроках розвитку зв’язного мовлення проводить роботу над удосконаленням умінь і навичок дотримуватися в процесі створення усних і письмових висловлювань норм літературної мови, будувати висловлювання з урахуванням вимог до мовлення, додержуватися правил мовленнєвого етикету. З року в рік збільшується кількість переможців шкільних та районних олімпіад і конкурсів з української мови та літератури, а це, звичайно, результат спільної роботи вчителя і учня. Потреба в досконалому оволодінні мовою вже ні в кого не викликає сумнівів, адже українська мова є обов’язковою дисципліною для складання державної підсумкової атестації і ЗНО. Отже, процес навчання, на думку Даньків Г.В., повинен завжди бути цікавим, корисним і результативним.

Юзва Жанна Андріївна – вчитель української мови і літератури, вчитель- методист вищої категорії, член Національної Спілки письменників України. У її творчому доробку збірки:

1994 р. – «Краплини на аркушах літа» (збірка мініатюр);

1996 р. – «Паростки на долонях» (збірка прозових мініатюр);

1997 р. – «Солодкі тернини» (збірка прозових мініатюр);
1997 р. – «Календар настрою» (збірка прозових мініатюр);

2001 р. – «Не поле перейти» (збірка прозових мініатюр);

2002 р. – «Теплинка» (збірка прозових мініатюр);

2003 р. – Збірник «Навчальні перекази для 5-го класу загальноосвітньої школи»;

2005 р. – Збірник «Навчальні перекази для 6-го класу загальноосвітньої школи та 2 класу гімназії»;

2005 р. – Антологія поезій Підволочищини «Збручанське літо»;

2006 р. – «Листи без конвертів» (збірка прозових мініатюр);

2007 р. – Збірник «Творчі роботи учнів з української мови і літератури»;

2008 р. – Збірник «Сценарії свят. Відкриті уроки з української мови і літератури»;

2010 р. – Збірник «Українська мова ЗНО. Тестові завдання»;

2010 р. – Збірник «Українська мова і література. 80 творчих робіт»;

2010 р. – Збірка ліричних мініатюр «Дозріле літо».

Керівник літературного гуртка «Барви поетичного слова» своє основне завдання вбачає в тому, щоб допомогти самореалізуватися творчій особистості. Її учні неодноразово ставали переможцями ІІІ етапу Всеукраїнського конкурсу «Обніміться ж, брати мої». Це Оля Білан, Мирослава Мостепанюк, Богдана Башняк, Наталя Паславська, Галина Чорній, Катерина Стадницька, Наталя Ліхновська, Ірина Туркот.

Наталя Паславська зайняла призове місце у конкурсі «Моя родина»(ІІ етап), а Юлія Фомін отримала І місце в обласному конкурсі «Тернопільщина – рідний край». Учениця Ж.А. Юзви Мирослава Мостепанюк – неодноразовий призер Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, переможець Всеукраїнської олімпіади з української мови і літератури (2003 р.), дослідник наукової роботи на тему «Франковими стежками Тернопілля». Учні Жанни Андріївни ведуть рукописний альманах «Барви поетичного слова», а також впродовж багатьох літ записують народні пісні , легенди, казки рідного краю. Впорядкували альбом «Із бабусиної скрині»
Під керівництвом Ж. А. Юзви вийшли у світ поетичні збірки її учнів : Іринки Грицух «Зоринка»; Світлани Осадчук-Волкової «Не шукай мене коханий», «Ескізи почуттів»; Наталі Ліхновської «Хочу піти з тобою».
Неодноразово переможцями на різних конкурсах, олімпіадах були учні: Корицька Уляна, Сакевич Вікторія, Скрипитула Соломія, Матушів Оля, Мартинюк Оля, Скемська Ірина, Швець Тереза.

Дуже гордиться тим, що її учнями були Осадчук Світлана, Ковальчук Віталій, Гевко Люба, Гладин Володимир, Гайдуцький Ігор, Хміль Анатолій, Харченко Віта, Клим Андрій, Муляр Борис, Алілуйко Сергій, Гасай Людмила, Теравська Олена, Коцюк Надія, Зубрицька Світлана, Писик Андрій, Гончар Андрій, Башняк Богдана, Мостепанюк Мирослава, Кучерук Олеся, Білан Ольга, Іманова Анна, Цьвікла Ірина, Туркот Ірина, Посилюжна Наталя, Стадницька Катя, Кравчук Ліля, Левицька Іра, Чорній Галина, Фомін Юля, Скіба Наталя, Місюра Оля, Паславська Наталя, Форкун Катя, Лопушанська Надя, Грицух Ігор, Комаренець Олег, Піх Мар’яна, Дмитрук Іванна, Савицька Лариса.

Врублевська Галина Михайлівна – 20 років заступник директора з навчально-методичної роботи, вчитель української мови та літератури вищої категорії, має звання «Старший вчитель». Основою у роботі вчителя-філолога вважає любов до дітей, до своєї професії, до рідної мови, яку ось уже 20 років передає своїм учням. У кабінеті франкознавства зібрала багатий матеріал з вивчення творчості Івана Франка у школі: художній, методичний, довідковий, розробки уроків, сценарії свят. 
Найцікавіше із творчого доробку колег-словесників поміщено у збірнику кабінету франкознавства «Іван Франко в школі: досвід, проблеми», Тернопіль, 2002р.

Учні Галини Михайлівни були переможцями ІІ етапу, учасниками ІІІ етапу олімпіади з української мови та літератури, а Лукасевич Леся, Врублевська Наталія, Шумська Ірина за перемогу в олімпіаді були нагороджені путівками в «Артек».

Учениця Гопко Ганнуся стала журналістом і захистила кандидатську дисертацію із соціальних комунікацій.

Хочеться добрими словами згадати всіх талановитих  вчителів, які працювали на нашій кафедрі, але в силу тих чи інших обставин залишили стіни нашої гімназії : Надія Василівна Кульбаба, Валентина Максимівна Рогальська, Анжела Тарасівна Христюк, Теодозія Миронівна Гуцайлюк, Ольга Михайлівна Вербицька, Марія Анатоліївна Добрунова, Ліна Павлівна Лизун, Ольга Василівна Василишин, Наталія Богданівна Федик, Богдан Зіновійович Береза, Людмила Петрівна Шептицька, Ольга Іванівна Ленчук, Катерина Іванівна Козуб.
Інформація
Опитування
Твій улюблений урок:
Усього відповідей: 232
Емблема гімназії